Back to the future- Learning from the past to improve our future


Piata mobilita vo Francúzsku


Naša predposledná zahraničná cesta smerovala do francúzskeho prístavného mesta Le Havre. Piate medzinárodné stretnutie prebiehalo v dňoch 3. 12. - 7. 12. 2014 a zúčastnili sa ho traja žiaci: Damián Vancák (7. B), Lukáš Poprocký (6. ročník) a zatiaľ najmladší účastník mobility -  piatak Filip Géci. Skupinu učiteľov tvorili: Mgr. Andrea Hertnekyová, Mgr. Zuzana Diószeghyová a Mgr. Ivan Dudáš.

Cestu do Francúzska sme absolvovali letecky a potom transferom, ktorý nás doviezol až priamo pred hotel Les Gens De Mer v Le Havre. Mesto Le Havre leží na severozápade Francúzska v regióne Horná Normandia na pravom brehu ústia rieky Seiny do Atlantického oceánu. Toto meto je druhým najväčším prístavom vo Francúzsku, v minulosti bolo významným vojenským prístavom. Nemuseli sme si tu prestavovať hodinky, ale posun času bol viditeľný - rána, keď sme my už v škole, je Le Havre ešte len vo fáze  rozvidnievania sa.

Vo večerných hodinách, keď docestovali všetci partneri sme sa zvíali s tými, ktorých už poznáme, ale i s tými, ktorých sme stretli poprvýkrát. Nasledujúci deň, vo štvrtok 4. decembra sme sa spoločne so všetkými partnermi električkou premiestnili do partnerskej školy. Vo vestibule nás čakala hŕba francúzskych detí, ktoré nás privítali spevom, začuli sm dokonca aj slovenčinu v piesni: "Roľničky, roľničky". Deti nás obdarovali aj malými mikuláškymi darčekmi. Dopoludnie sme strávili prehliadkou školy, učiteia mali pracovné stretnutie a žiaci aktivity s francúzskymi učiteľmi. Popoludní sme si prezreli materskú školu  opäť sme sa presunuli električkou do centra mesta. Tu sme navštívili mestkú vežu, ktorá nám poskytla veľmi pekné výhľady na celé mesto i neďalekú pláž. Potom sme sa rozdelili do tímov a spoločne aj s francúzskymi žiakmi a učiteľmi sme objavovali krásy mesta Le Havre. Počas celéo putovania po meste sme si všímali budovy, architektúru a zároveň vypĺňali kvíz, ktorý bol neskôr vyhodnotený. Po sviežej prechádzke po meste nás čakala recepcia v Town Hall.

V tretí deň pobytu v Le Havre sme navštívili galériu Musée Malraux. Známi maiari ako Claude Monet, Eugene Boudin či Raoul Dufy pochádzal z tohoto mesta a v galérii sme mohli vidieť aj originály niektorých ich diel. Prehliadka galérie bola spojená aj s tvorivými aktivitami žiakov, ktorí sa tiež premenili na umelcov - maliarov. Ich vytvorené diela však nájdete iba v súkromných zbierkach. Popoludní učitelia opäť absolvovali pracovné stretnutie a žiaci sa zúčastnili športového popoludnia. Jednotlivé národné tímy si zahrali francúzsku hru. Vo večerných hodinách sme si prezreli Le Havre aj z výšky - nenechali sme si ujsť jazdu na ruskom kole.

V posledný spoločný deň vo Francúzsku sme sa všetci premiestnili autobusom do Paríža. Tu sme absolvovali plavbu loďou po rieke Seine, odiaľ sanám naskytli krásne výhľady na mnohé významné budovy - ako katedrála Notre Dame, múzeum d´Orsay, Louvre. Pre krátkosť pobytu v Paríži a neskutočné množstvo návštevníkov sa nám  nepodarilo dostať na Eiffelovu vežu, ale aspoň sme pod tým kolosom stáli. Okrem toho sme navštívili chrám Sacre Coeur a mali sme možnosť tiež vidieť mohutný Víťazný oblúk. Vidieť viacero pamiatok za krátky čas nám umožnili rýchle parížske metro. Po prehliadke mesta, ktorú absolvovali všetky tímy samostatne, sme sa rozlúčili s našimi francúzskymi partnermi so slovami: "Uvidíme sa na Slovensku." Takže nasledujúca mobilita - v apríli 2015 - sa uskutoční v našej malej dedinke Bohdanovce. Fotografie si môžete prezrieť vo fotogalérii.

Štvrtá mobilita v Poľsku

Prvá zahraničná cesta v tomto školskom roku smerovala do poľského mesta Mosina, neďaleko mesta Poznaň. Štvrtého medzinárodného stretnutia v dňoch 1.10. - 5. 10. 2014 sa zúčastnila doposiaľ najväčšia skupina žiakov: Gabriel Kažímír (9.A), Ondrej Gladiš (8. roč.), Kristína Lacková (7.B) a dvaja šiestaci Kristina Bačová a Juraj Bačo. Skupinu učiteľov tvorili: Mgr. Andrea Hertnekyová, Mgr. Ivan Dudáš a Mgr. Matej Orenič.

Dlhú cestu do Poľska (mesto Poznaň je vzdialené asi 720 km) sme celú absolvovali mikrobusom. Počas cesty sme sa na chvíľu zastavili v krásnom meste Krakow. Očarilo nás obrovské námestie aj hrad, ktorý je veľmi blízko centra.

Nasledujúci deň, vo štvrtok 2. októbra sme sa  spoločne so všetkými partnermi premiestnili do partnerskej školy v meste Mosina, v časti Krosno. Pred vchodom nás privítali chlebom a soľou žiaci oblečení v miestnych krojoch a riaditeľka školy Graźyna Bartkowiak. Veľký chlebový koláč prevzala naša hlavná koordinátorka Amelia Granda (Španielsko). Dopoludnie sme strávili prehliadkou školy, každá krajina našla v budove jednu triedu venovanú práve jej. Učitelia absolvovali pracovné stretnutie a žiaci sa stretli s miestnymi žiakmi. Popoludní učiteľov prijala vo svojom úrade primátorka mesta Mosina a žiaci strávili čas v miestnej galérii, kde spoločne kreslili na jesennú tému. Teda, ak by ste náhodou v najbližšom čase zavítali do Mosiny, zájdite sa pozrieť na vystavené "diela" našich žiakov. Potom sme si spoločne prezreli pamiatky mesta ako sochu Eleganta z Mosiny (pán, ktorý navrhoval pekné vojenské uniformy v čase vojen v polovici 19. storočia), budovu bývalých kúpeľov, hlavné námestie, ale aj vyhliadkovú vežu Drewniana wieža widokowa hranici národného parku Wielkopolski park narodowy. Na hranici tohto parku sme strávili príjemný čas opekaním a poľskí priatelia nám pri ohni zaspievali v doprovode gitár niekoľko poľských piesní.

V druhý deň sme navštívili materskú školu v Mosine, ktorá tvorí samostatnú budovu, podobne ako v Bohdanovciach, ale je ďalej od základnej školy. Žiaci strávili dopoludnie spoločnými hrami, ktoré pochádzali z krajín partnerských škôl. Učitelia absolvovali druhé pracovné stretnutie. Popoludní sme navštívili zaujímavý hrad Kórnik. Večer nás čakalo vystúpenie poľských žiakov v kultúrnom centre za prítomnosti aj významnejších predstaviteľov mesta. Jedným z čísel programu bolo aj krátke, ale zaujímavé inštrumentálne vystúpenie všetkých účastníkov mobility z radu žiakov - ktoré pripravila kreatívna domáca učiteľka hudobnej výchovy. Počas tohto programu boli všetkým partnerom odovzdané certifikáty a pozornosti od miestnej školy. Záver programu ulahodil najmä učiteľom. Melódie, ktorými sa predstavil miestny orchester prekonali všetky hranice a rovnako sa z nich tešili Íri, Taliani, Španieli, Francúzi, Slováci aj Poliaci. Po programe nás čakala veľká torta s nápisom Comenius.

Posledný deň sme strávili prehliadkou centra mesta Poznaň, ktoré je vzdialené od Mosiny asi 15 km. Poznaň je jedno z najstarších a najväčších poľských miest, ležiace nad  riekou Wartou, hlavné mesto Veľkopoľského vojvodstva. Prezreli sme si Stary Rynek - námestie, navštívili sme barokový kostol, kde prebiehal organový koncert a o 12:00 sme spoločne s davom ľudí čakali na "poznanský orloj" - súboj dvoch kôz na veži radnice. Podľa legendy tam boli kozy inštalované preto, že kuchár, ktorý pripravoval jedlo na oslavu pre vojvodov, údajne spálil pečeného jeleňa. V zúfalstve z pokazenej pochúťky ukradol dve kozy na neďalekej lúke. Kozy mu však utiekli hore do veže a tam zaujali pozornosť okoloidúcich. Vďaka tomu, že ich dobre pobavili, bola chyba kuchárovi odpustená.

Popoludní sme navštívili športovo-rekreačný areál Malta, kde sa žiaci, ale aj učitelia mali možnosť vyšantiť, či už na bobovej dráhe alebo na umelom lyžiarskom svahu. Po šantení nám zostal aj čas na nejaké nákupy a večer sme sa rozlúčili s poľskými priateľmi v štýlovo zariadenej "poľskej" reštaurácii.

Hovorí sa, že cesta domov ubieha rýchlejšie. Bola to pravda aj v našom prípade. Po stovkách kilometrov roviny nás privítali naše Tatry, a aj keď nám bolo v Poľsku výborne, asi každý si povedal: "Všade dobre, doma najlepšie."

Fotografie z mobility si môžete prezrieť vo fotogalérii.


Tretia mobilita v Írsku

Posledná zahraničná cesta v tomto školskom roku smerovala do írskeho mesta Mullingar. V dňoch 26. 3. - 30. 3. 2014 sa na medzinárodnom stretnutí zúčastnili žiačky 7. ročníka Michaela Bakšiová a Alexandra Sokoliová, spolu s pani učiteľkami Mgr. Veronikou Frankovou a Mgr. Andreou Hertnekyovou.

Rovnako ako počas ostatných pracovných ciest sa náš program začal nasledujúci deň po príchode, vo štvrtok 27.3. V dopoludňajších hodinách sme navštívili Westmeath County Council, kde nás oficiálne privítali riaditeľ školy Michael Tunney a člen mestskej rady Peter Burke.

Následne sme sa presunuli do našej partnerskej školy Presentation Senior School (po írsky Scoil na Maighdine Muire). Škola bola založená mníškami v roku 1825. Pôvodne to bola dievčenská katolícka škola, dnes ju už navštevuje i zopár chlapcov. Člení sa na Junior School a Senior School. Našim partnerom je Senior School, ktorú navštevujú žiaci od 3. do 6. triedy. Zaujímavosťou je, že v jej priestoroch je zriadená i trieda pre autistické deti vo veku od 4 do 12 rokov, ktorú navštevuje 5 detí. Po prehliadke školy nás čakalo vystúpenie žiačok školy, ktorým nám priblížili svoju kultúru. Zaspievali nám zopár írskych piesní a zatancovali írske tance.

Po vystúpení náš program pokračoval popoludňajšou prácou. Naše dievčatá odišli do tried so svojimi novými spolužiačkami a pani učiteľky zatiaľ absolvovali pracovné stretnutie týkajúce sa už uskutočnených projektových aktivít.

Záverom prvého dňa bola prehliadka mesta Mullingar. Počas nej sme sa dozvedeli nielen o pôvode názvu mesta ale napríklad aj o ťažkých časoch obyvateľov počas hladomoru v 19. storočí. Mullingar (po írsky An Muileann gCearr) je mesto v grófstve Westmeath. Nachádza sa medzi jazerami Lough Owel a Lough Ennell a preteká ním rieka Brosna. Najznámejšou dominantou mesta je Katedrála Krista Kráľa. Neďaleko mesta sa nachádza Belvedere House, Gardens and Park, rekreačný objekt s rozsiahlou záhradou. Teenageri budú isto poznať speváka menom Niall James Horan, ktorý pochádza z tohto mesta. Je členom britsko-írskej skupiny One Direction. 

V piatok sme sa hneď po návrate do školy vrhli do práce. Učitelia partnerských škôl preberali ďalšie kroky projektu a žiaci, ktorí pricestovali na návštevu do  Írska boli opäť rozdelení do tried, v ktorých strávili dopoludnie vyplnené rôznymi aktivitami. Popoludní bol na programe výlet do Belvedere House and Gardens. Je to romantická vila postavená v 18. storočí pre jednu z najvýznamnejších rodín v krajine. S týmto sídlom je spojený príbeh nešťastnej lásky, ktorej svedkom je doteraz zachovaná Jealous Wall.

Posledný deň sme strávili v hlavnom meste Írska, v Dubline, kde sme navštívili 4. najväčší  štadión v Európe Croke Park. Hrávajú sa tu zápasy dvoch írskych športov- HurlingGaelic football. Zvyšok dňa sme strávili prechádzkou po meste a prípravou na cestu domov.

Fotografie aj z tejto cesty nájdete vo  fotogalérii . 

 

Druhá mobilita v Taliansku

Druhé partnerské stretnutie v rámci projektu Comenius- školské partnerstvá sa uskutočnilo v dňoch 4. - 8. decembra 2013 v Pegli, časti talianskeho mesta Janov. Našim talianskym partnerom v skutočnosti nie je len jedna, ale rovno tri základné školy- Scuola primaria Villa Rosa, Scuola primaria Ada Negri a Scuola primaria Mario Emanuelli, ktoré spolu s ďalšími šiestimi školami v Pegli tvoria L’istituto comprensivo Pegli. Tento inštitút svojim počtom škôl patrí k najvýznamnejším v Janove.

Do Talianska vycestovali pani učiteľky Mgr. Veronika Franková, Mgr. Andrea Hertnekyová a Mgr. Jaroslava Kšeňáková a žiačky Eva Kušniriková a Ema Vantová z 8. A triedy.

Prvý deň, štvrtok 5.12.2013, začal privítaním všetkých účastníkov projektu v priestoroch Občianskeho námorného múzea starostom mestskej časti Pegli, riaditeľkou L’istituto comprensivo Pegli a žiakmi. Prítomní boli aj členovia historické klubu, oblečení v dobových odevoch a rodičia účinkujúcich žiakov. Po milom uvítacom programe sme sa presunuli do neďalekej budovy školy A. Negri, v ktorej sme absolvovali rýchlu prehliadku jej priestorov a po nej i prvé pracovné stretnutie.

Po obedňajšej prestávke sme pokračovali presunom do ďalšej školy- Scuola M. Emanuelli. Tu mali naše žiačky príležitosť zapojiť sa do pripravených aktivít a zahrať si s talianskymi deťmi zopár hier v anglickom jazyku. Pani učiteľky zatiaľ absolvovali ďalšie pracovné stretnutie, na ktorom zhodnotili doterajšie zrealizované a prebiehajúce aktivity projektu.

Nasledujúci deň sme začali obhliadkou tretej školy- Villa Rosa, kde sme pokračovali v práci na projektových úlohách. Spoločne s projektovými partnermi sme hovorili o ďalšom pokračovaní projektu spolupráce a aktivitách, ktoré v najbližšom období na školách budeme realizovať. V rámci pracovnej činnosti žiačky zatiaľ navštívili vyučovacie hodiny, na ktorých sa zapájali do rôznych aktivít spolu so svojimi hosťujúcimi spolužiakmi.

Na popoludnie pre nás hosťujúci partner pripravil krátky výlet do rekreačnej oblasti Arenzano, kde sme navštívili Kostol Pražského Jezuliatka- Chiesa del Santo Bambino a Praga. A keďže bol sviatok Sv. Mikuláša, boli sme pozvaní i na sviatočný koncert bývalých žiakov školy Villa Rosa.  

Sobotu 7.12. sme strávili v historickom centre mesta Janov, ktoré leží na pobreží Ligúrskeho mora. Aj tu nás sprevádzala pani sprievodkyňa. Prehliadku sme začali v prístave, keďže Janov je najvýznamnejším prístavným mestom Talianska. Potom sme si obzreli katedrálu San Lorenzo z roku 1118, nasledoval Dóžov palác- Palazzo Ducale, ktorý v súčasnosti plní funkciu múzea, dom, v ktorom vyrastal Krištof Kolumbus, Piazza de Ferrari- námestie s fontánou, Divadlo Carlo Felice, Janovské akvárium, ktoré je najväčšie v Taliansku a druhé najväčšie v Európe, po akváriu vo Valencii.

Príjemne strávený deň sme zakončili spoločnou večerou plní dojmov, nových skúseností, zážitkov ale i poznatkov.

Fotografie z tejto cesty nájdete vo fotogalérii.

 

Prvá mobilita v Španielsku

Po schválení nášho projektu v rámci programu Comenius- školské partnerstvá národnými agentúrami v júli 2013 sa všetci koordinátori partnerských škôl spolu s niekoľkými kolegami, stretli v dňoch 3. 10. - 6. 10. 2013 na prvom medzinárodnom pracovnom stretnutí v meste Catarroja neďaleko Valencie, v Španielsku. Pracovného pobytu sa zúčastnili p.uč. Franková a p.uč. Hertnekyová. Na tomto trojdňovom stretnutí sme spoločne dohodli detaily spolupráce na najbližšej aktivite a ďalšej zahraničnej cesty.

Náš program začal deň po príchode do Valencie, teda vo štvrtok 3. októbra 2013, kedy sme navštívili našu hostiteľskú školu CEIP Vil•la Romana v Catarroja.  O tejto našej partnerskej škole sme sa dozvedeli dôležité a zaujímavé informácie a tu prebiehali aj všetky naše rokovania týkajúce sa projektu. CEIP Vil•la Romana, čo by sme mohli preložiť ako "Rímska dedina", je štátna škola vzdelávajúca deti vo veku od 3 do 12 rokov. Výstavba školskej budovy bola ukončená v roku 2010, hoci samotná škola funguje už od roku 2008. Zhruba 500 žiakov navštevuje 20 tried. Učiteľský zbor tvorí 30 učiteľov, ktorí vyučujú v troch jazykoch: španielskom, valencijskom a anglickom. Po privítaní riaditeľkou školy Palomy Pastor a po následnej prehliadke priestorov školy sme boli rozdelení do skupín. Každá skupina potom navštívila štyri triedy, v ktorých predstavila svoju krajinu. Popoludní sme sa presunuli do radnice v Catarroja, kde nás privítala primátorka mesta a popriala nám veľa síl a chute do práce. Od nej sme sa tiež dozvedeli, že Catarroja leží v regióne L´ Hora Sud vzdialenom od Valencie približne 7 km. Založenie mesta sa datuje 2000 rokov dozadu, kedy toto územie obývali Rimania. V súčasnosti má Catarroja zhruba 29 000 obyvateľov.

V piatok dopoludnia  nás čakala návšteva školského úradu vo Valencii. Tu nás privítali predstavitelia úradu a Španielskej národnej agentúry, ktorí nám poskytli informácie o španielskom edukačnom systéme. Celé popoludnie sme potom venovali objasňovaniu otázok a problémov súvisiacich s naplánovanými návštevami krajín a plnením stanovených úloh projektu. Otázky sa týkali práce na produktoch všetkých partnerských krajín- navrhnúť logo pre náš projekt, plánovanie koordinácie práce na spoločných produktoch-  prezentácie škôl cez videá, fotoslovníky a taktiež dohodnutie sa na spôsobe vzájomnej komunikácie žiakov a učiteľov. Zo stretnutia vyplynuli i konkrétnejšie úlohy pre jednotlivých partnerov a termín najbližšej návštevy- partnerskej školy v Taliansku. V podvečerných hodinách sme navštívili neďaleký Národný park Albufera, ktorý leží asi 10 km južne od mesta. „La Albufera de Valencia“ je jedno z najväčších španielskych jazier, s plochou cca 2 100 ha. V jeho tesnom okolí na ploche cca 14 100 ha sa nachádzajú bažiny, v súčasnosti využívané aj na pestovanie ryže.

Posledný deň vo Valencii sme strávili potulkami mestom so sprievodkyňou, ktorá nám ukázala najzaujímavejšie a najstaršie zákutia mesta. Prezradila nám, že Valencia je tretím najväčším mestom v Španielsku a hlavným mestom rovnomennej provincie. Patrí medzi najvýznamnejšie európske prístavy a pochádza odtiaľ „paella“ – jedlo podobné nášmu rizotu so zeleninou, mäsom (kura, zajac, kačka alebo slimáky), fazuľou a korením. Mesto je situované na brehu rieky Turia, na východnom pobreží Pyrenejského polostrova, v strede Valencijského zálivu. Pre Valenciu je typické stredomorské podnebie, s viac ako 300 slnečnými dňami do roka. Historické centrum mesta je jedno z najrozsiahlejších z celého Španielska a vďaka svojmu historickému dedičstvu a kultúrnej rôznorodosti sa z Valencie stalo jedno z najvýznamnejších turistických centier.

Medzi najvýznamnejšie historické pamiatky v meste, ktoré sme si stihli aj obzrieť patrí katedrála Asunción de Nuestra Señora de Valencia z 13. storočia, ktorá údajne ukrýva Svätý grál, opevnené brány las Torres de Serranos las Torres de Quart, Burza hodvábu la Lonjade la Seda, ktorá bola vyhlásená UNESCO-m za Svetové kultúrne dedičstvo, Plaza de Ayuntamieto – námestie s palmami pred radnicou a fontána s parkom, Plaza de Tores de Valencia – aréna, v ktorej sa konali býčie zápasy, Mercado Central- mestský trh s čerstvými rybami, morskými plodmi, mäsom, syrmi, šunkami, zeleninou a ovocím, Mesto vedy a umenia- la Ciudad de las Artes y las Ciencias, ktoré je dnes doslova symbolom Valencie. Zaujímavosťou je aj to, že v bývalom koryte rieky Turia, ktorú v polovici 20. storočia presmerovali mimo mesta pre časté povodne, možno obdivovať vybudované záhrady, parky a aleje stromov.

Určite sa oplatí prezrieť si fotky, ktoré nájdete vo fotogalérii.

 

Kontaktný seminár

V dňoch 17. - 20.10.2012 prebiehal v nemeckom Osnabruecku kontaktný seminár pod názvom „Traces, Treasures and Traditions“ , ktorého sa zúčastnila učiteľka školy Mgr. Veronika Franková.

V rámci podprogramu Comenius v Programe celoživotného vzdelávania sme boli jediná škola, ktorá mala šancu zúčastniť sa tohto seminára v kolektíve 44 učiteľov zo 16 krajín. Cieľom kontaktného seminára bolo nájsť si partnerov pre spoluprácu na spoločnom projekte, čo sa nám aj podarilo. Našimi partnermi sú školy z Írska, Francúzska, Španielska, Talianska a Poľska, s ktorými sme pripravili základy našej medzinárodnej projektovej spolupráce.